Úgy, mint az őrült szerető szeret
vizes fejjel, beomló ég alatt
taposni őszi fasor avarán:
e földön úgy szerettem járni én.
Faludy György: Monológ életre-halálra
Egy kedves könyvtáros hölgy egy író-olvasó találkozón úgy mutatott be, hogy extrém sportoló vagyok, és ezzel a négy gyerekemre és az eddig megjelent 19 könyvemre utalt.
Nos, van még néhány dolog, amivel a családomon és az íráson kívül foglalkozom. Mentálhigiénés szakemberként, gyásztanácsadóként gyászolókat segítek. Ide tartozik a hozzátartozó halála, vagy a pre- és perinatális veszteség, de ide tartozik a válási veszteség is, amely szintén nehéz gyásszal járó folyamat.
Érzelmi elsősegélyt nyújtok váratlan munkahelyi halál okozta krízishelyzetben a munkatársak számára csoportos formában.
Előadásaim központi témája szintén a veszteség, gyász, ám örömmel beszélek mindezek ajándékairól, a személyiségfejlődésről és az újrakezdésről is.
Végül temérdek elfoglaltságom közül jelentős szerepet foglal el még a Napfogyatkozás Egyesületben végzett munkám, ahol többek közt gyászcsoportvezetőket képezek ki.
Bár mint látható, igen tevékeny életet élek, mégis próbálok lelassulni, meditatívabban létezni, és gondot fordítani a szeretett munkáimon kívüli örömökre is. Sokat olvasok, többnyire egyszerre több könyvet is, zenét hallgatok, sétálok az erdőben, moziba, színházba, hangversenyre járok, és természetesen igyekszem az immár felnőtt gyerekeimre és a barátságokra is időt szakítani. Hat éve latin dance fitness edzésekre járok, újabban meg konditerembe.
KOMPETENCIÁIM
Segítő beszélgetés
A mentálhigiéné a lelki egészségvédelem területe, ahol a legfőbb cél a pszichológiai prevenció. Mentálhigiénés szakemberként tehát a lelkileg egészséges, ám aktuálisan nehéz élethelyzetbe jutott embereket segítem. A haláleseti, válási gyász feldolgozáshoz többnyire nem szükséges pszichológus, vagy pszichiáter segítsége, ugyanakkor olyan komoly lelki megterheléssel járó életesemény, amikor sokat jelenthet egy hozzáértő szakember támogatása. Természetesen, ha felismerem, hogy úgynevezett komplikált gyászról van szó, vagy bármi olyasmiről, ami kívül esik a kompetenciámon, akkor megfelelő szakemberhez irányítom a hozzám fordulót. Ugyanakkor az is megtörténik, hogy valaki jár pszichoterápiába, de a terapeuta javasolja a gyászolónak még a velem való találkozást is, mondván, hogy ezen a területen én jártasabb vagyok. A legfontosabb az együttműködés, hiszen egymás munkáját kiegészítve egyetlen szempontot kell szem előtt tartani, éspedig a hozzánk forduló személy lelki egészségének a védelmét.
„A pszichoterapeutának, amint a nevéből is következik, elsődleges feladata a gyógyítás. Ezen a ponton egyszerűen megfogalmazva a pszichoterápia és a mentálhigiéné közti különbséget: a pszichoterápia orvosi értelemben vett betegek gyógyításával foglalkozik, míg a mentálhigiénés segítő a bajbajutott egészséges embereknek segít.” (Vikár-Tomcsányi, 1999.)
Vikár-Tomcsányi: A mentálhigiénés kapcsolat és a pszichoterápiás kapcsolat.Tanakodó. A mentálhigiénés elmélete, a mentálhigiénés képzés, mentálhigiéné az emberek szolgálatában. Tomcsányi-Grezsa-Jelenits (szerk.) MTE és HÍD Alapítvány, Budapest, 1999. (p. 78.)